May 23, 2024

kruakhunyahashland

Free For All Food

15 of the best breakfast foods to get at Costco for under $15

Abigail Abesamis DemarestDec 15, 2020, 20:41 IST

15 of the best breakfast foods to get at Costco for under $15

  • The bulk grocery-store chain Costco sells a range of affordable breakfasts.
  • You can pick up bagels, muffins, and danishes made fresh at Costco’s bakery.
  • Breakfast staples like Bisquick pancake mix and Jimmy Dean sausages are also available.

Costco offers a wide variety of breakfast foods, from simple cereals to frozen frittatas. The chain sells most items in bulk, so you can stock up on your go-to favorites for lower prices.

Read on for 15 of the best breakfast foods you can buy from Costco, all for under $15.

Note: Prices are based on what I found at my local Costco in Long Island, New York, and they may differ from location to location.

Although these muffins are sold in packs of six, you can get a deal when you buy a dozen.

Although these muffins are sold in packs of six, you can get a deal when you buy a dozen.

You can mix and match muffin flavors.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

To get more bang for their buck, customers can mix and match a couple of different muffin flavors or pick up two six-packs of the same kind to take advantage of this sweet price.

Some flavors include corn, double chocolate chip, and blueberry.

Each dozen costs $7.99.

The mix and match system is also available for danishes.

The mix and match system is also available for danishes.

You can snag eight danishes for less than $10.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Costco’s buttery danishes with flaky layers come in flavors like cream cheese, almond cream, and cherry.

Two four-packs of danishes cost $9.99.

Costco’s water-boiled bagels can also be bought by the dozen.

Costco's water-boiled bagels can also be bought by the dozen.

You can also mix and match your favorite bagel flavors.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Like its muffins, Costco’s bagels are sold in sleeves of six, which can be mixed and matched to make an even dozen. Available flavors include cinnamon raisin, everything, and plain.

Each dozen costs $6.99.

Advertisement

These paleo bars offer on-the-go nutrition.

These paleo bars offer on-the-go nutrition.

Each package comes with 20 paleo bars.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Organic and grain-free, these paleo bars are individually wrapped and ready to eat with key ingredients like whole almonds, honey, coconut, pumpkin seeds, coconut oil, and Brazil nuts.

Each 27-ounce box contains 20 bars and retails at $9.59.

These mini pancakes are made in France.

These mini pancakes are made in France.

These pancakes come already cooked.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

These fluffy, sweet pancakes come in packs of two and don’t require any cooking. Enjoy them prepared on their own, dipped in maple syrup, or served with ice cream.

Each bag, which weighs just over 2 pounds, contains 10 servings and costs $7.99.

For a taste of France, you can also buy prepackaged pain au chocolats.

For a taste of France, you can also buy prepackaged pain au chocolats.

Each package of 16 pain au chocolats costs $6.99.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

These individually wrapped pastries can be eaten on the go, but they’re especially delicious heated up in the oven for a few minutes.

Each bag containing 16 pains au chocolats weighs just over a pound and a half and costs $6.99.

These spinach egg-white frittatas can be found in the frozen-food section.

These spinach egg-white frittatas can be found in the frozen-food section.

These spinach egg-white frittatas are a vegetable-packed breakfast or snack.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

A vegetarian option, these frittatas contain spinach, tomatoes, onions, and red bell peppers.

Heating them up in a conventional or toaster oven is recommended, but they can also be prepared in a microwave.

Each box, which weighs 2 1/2 pounds, contains 20 frittatas and retails at $8.99.

This big pack of Chobani Greek yogurt contains four different flavors.

This big pack of Chobani Greek yogurt contains four different flavors.

Each pack comes with a variety of flavors – strawberry, blueberry, peach, and black cherry.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Varieties of strawberry, blueberry, peach, and black-cherry fruit-on-the-bottom yogurt make up this bulk buy.

Each package, which contains 20 single-serving cups, weighs over 6 pounds and costs $13.99.

These grapefruit cups don’t require any peeling.

These grapefruit cups don't require any peeling.

Each box comes with 12 fruit cups.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

These red grapefruit slices are packed into single-serving cups with a light syrup and make for an easy-to-eat breakfast that’s packed with Vitamin C.

Each 6-pound package contains 12 8-ounce cups and costs $13.69.

Jimmy Dean’s turkey sausage links are perfect for a weekend brunch.

Jimmy Dean's turkey sausage links are perfect for a weekend brunch.

Each serving of Jimmy Dean’s sausage links has 12 grams of protein.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

These fully cooked sausages can be heated up in the microwave or on the cooktop.

The product packaging advertises 12 grams of protein per serving and 70% less fat than the average pork alternative.

For $9.49, you can snag a box that weighs almost 2 1/2 pounds and contains 48 sausage links, or 16 servings.

At Costco, you can buy açai bowls for a fraction of what you’d pay at a smoothie shop.

At Costco, you can buy açai bowls for a fraction of what you'd pay at a smoothie shop.

You can get a pack of six açai bowls for less than $13 at Costco.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

These organic açai bowls are vegan and gluten-free and come with granola packets. At home, you can customize them by adding toppings like coconut flakes, almond butter, and fresh fruit.

Each box, which weighs just over 2 pounds, contains six bowls and costs $12.59.

Quaker’s Simply Granola features crunchy clusters of oats and chewy raisins.

Quaker's Simply Granola features crunchy clusters of oats and chewy raisins.

Granola is a versatile breakfast food.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

With no artificial flavors or added colors, this fiber-packed granola can be eaten straight from the bag, sprinkled over oatmeal or yogurt, or in a bowl with milk.

Retailing at $5.19, each bag weighs over 4 pounds and contains 29 servings.

Almonds are one of the primary ingredients in General Mills’ Morning Summit cereal.

Almonds are one of the primary ingredients in General Mills' Morning Summit cereal.

Each box of General Mills’ Morning Summit cereal has 19 servings.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Other key ingredients in this lightly sweetened cereal include whole-grain flakes, pumpkin seeds, and dried cranberries and cherries.

Each 19-serving box weighs over 2 pounds and costs $12.99.

Bisquick’s all-purpose baking mix makes more than just pancakes.

Bisquick's all-purpose baking mix makes more than just pancakes.

Bisquick’s all-purpose pancake and baking mix is versatile.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Make pancakes for days with this giant box of baking mix, which can also be used to prepare waffles, biscuits, and even strawberry shortcakes — with a few extra ingredients, of course.

Each 6-pound box contains 68 servings and costs $5.49.

This fig bar variety pack contains three flavors: raspberry, blueberry, and original fig.

This fig bar variety pack contains three flavors: raspberry, blueberry, and original fig.

Each package comes with 36 of the Nature’s Bakery fig bars.

Abigail Abesamis Demarest for Insider

Perfect for breakfast or a quick snack, these fig treats come conveniently packaged in two-bar servings.

And as boasted on the box, on top of being plant-based, these snacks are made without high-fructose corn syrup and with real fruit and whole grains.

Each box, which weighs 4 1/2 pounds, contains 36 bars and costs $10.99.